Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Vertiv |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | 990305 |
| Description | AVOCENT; Product Model: SST-128P UNIV; Product Type: Multiport Serial Adapter; Host Interface: Universal PCI; Form Factor: Plug-in Card; Product Name: SST-128P UNIV Multiport Serial Adapter; |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Data Transfer Rate: | 230 kB/s |
| Weight (Approximate): | 3 lb |
| Product Name: | SST-128P UNIV Multiport Serial Adapter |
| Ports Expandability: | 128 x RS-232/422 - Serial, Via Connector Box (Optional) |
| Platform Supported: | PC |
| Limited Warranty: | 5 Year |
| Brand Name: | AVOCENT |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Marketing Information: |
Equinox SST Expandable Serial Adapter provides an easy, manageable and cost-effective way to attach up to 128 serial devices to a single bus slot in your server. This SST Expandable adapter is available in 128-port model. For local or clustered connections, mix and match any combination of port modules, RS-232 or RS-422 with either DB-25 or RJ-45 connectors. You can also daisy chain Equinox Port Modules to your server via a Host Controller. |
| Product Type: | Multiport Serial Adapter |
| Host Interface: | Universal PCI |
| Product Model: | SST-128P UNIV |
| Height: | 0.75 " |
| Width: | 5.6 " |









