Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Vertiv |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | 990449 |
| Description | AVOCENT; Product Model: SST-4P/LP UNIV; Product Type: Multiport Serial Adapter; Host Interface: Universal PCI; Form Factor: Plug-in Card; Depth: 0.75 "; |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Data Transfer Rate: | 920 kB/s |
| Weight (Approximate): | 1 lb |
| Product Name: | SST-4P/LP UNIV - 4 Port Low Profile Universal PCI Adapter |
| Ports Expandability: | 4 x Serial, Via Cable (Optional) |
| Platform Supported: | PC |
| Limited Warranty: | 5 Year |
| Depth: | 0.75 " |
| Brand Name: | AVOCENT |
| Thickness: | 0.75 " |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Marketing Information: |
This intelligent serial I/O adapter uses less than 1% system load so servers won't slow down as you run more applications, attach more devices or service more users. SST Multiport Adapter is available in 4-port configurations. The Equinox SST Multiport Adapter delivers the performance and speed you need at a very affordable price. Installation and set up take just a few minutes. |
| Product Type: | Multiport Serial Adapter |
| Host Interface: | Universal PCI |
| Product Model: | SST-4P/LP UNIV |
| Height: | 2.6 " |
| Width: | 4.7 " |









