Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Vertiv |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | 990480 |
| Description | AVOCENT; Product Model: SST-4P; Product Type: Multiport Serial Adapter; Host Interface: Universal PCI; Form Factor: Plug-in Card; Package Contents: SST-4P Multiport Serial Adapter; |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Data Transfer Rate: | 920 kB/s |
| Weight (Approximate): | 0.45 kg |
| Environmental Certification: | RoHS |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Product Name: | SST-4P Multiport Serial Adapter |
| Ports Expandability: | 4 x DB-9 RS-232 - Serial, Via Cable (Optional) |
| Platform Supported: | PC |
| Limited Warranty: | 5 Year |
| Depth: | 0.375 " |
| Brand Name: | AVOCENT |
| Thickness: | 0.375 " |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Package Contents: |
|
| Marketing Information: |
Designed for ultimate flexibility, Avocent SST-4P Multiport Serial Adapter is available with support for 4 ports. These intelligent leading-edge adapter support a 3.3V or a 5V PCI bus and offload virtually all serial traffic from your system CPU so servers won't slow down as I/O demand increases. |
| Product Type: | Multiport Serial Adapter |
| Host Interface: | Universal PCI |
| Product Model: | SST-4P |
| Height: | 2.5 " |
| Width: | 6.25 " |









