Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Vertiv |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | 990482 |
| Description | AVOCENT; Product Model: SST-64P; Product Type: Multiport Serial Adapter; Host Interface: PCI; Form Factor: Plug-in Card; Width: 4.75 "; |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Data Transfer Rate: | 230 kB/s |
| Weight (Approximate): | 1 lb |
| Product Name: | SST-64P Multiport Serial Adapter |
| Ports Expandability: | 64 x Serial, Via Ports Module (Optional) |
| Platform Supported: | PC |
| Depth: | 0.5 " |
| Brand Name: | AVOCENT |
| Thickness: | 0.5 " |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Marketing Information: |
The Avocent SST expandable serial adapter provides an easy, manageable and cost-effective way to attach up to 64 serial devices to a single bus slot in your server. The SST expandable adapter is available in a 64-port model. The expandable serial adapter enables you to connect 16 to 64 high-speed serial I/O ports to a single bus slot. |
| Product Type: | Multiport Serial Adapter |
| Host Interface: | PCI |
| Product Model: | SST-64P |
| Height: | 0.875 " |
| Width: | 4.75 " |









