Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Vishay Intertechnology |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | BPV22NF |
| Description | PIN PHOTODIODE; Mounting Feature: THROUGH HOLE MOUNT; Terminal Finish: Silver (Ag); Shape: ROUND; Semiconductor Material: GaAs; Maximum Dark Current: 30 nA; |
| Datasheet | BPV22NF Datasheet |
| In Stock | 7,651 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Maximum Dark Current: | 30 nA |
| Shape: | ROUND |
| Configuration: | SINGLE |
| Size: | 4.5 mm |
| Sub-Category: | Photo Diodes |
| Minimum Reverse Breakdown Voltage: | 60 V |
| Terminal Finish: | Silver (Ag) |
| JESD-609 Code: | e4 |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| Mounting Feature: | THROUGH HOLE MOUNT |
| No. of Functions: | 1 |
| Infrared (IR) Range: | YES |
| Optoelectronic Type: | PIN PHOTODIODE |
| Nominal Light Current: | .08 mA |
| Peak Wavelength (nm): | 940 |
| Additional Features: | DAY LIGHT FILTER, SIDE VIEW, HIGH SENSITIVITY |
| Maximum Response Time: | .0000001 s |
| Maximum Operating Temperature: | 100 Cel |
| Maximum Reverse Voltage: | 60 V |
| Semiconductor Material: | GaAs |








