Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Vishay Intertechnology |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | T20XH254D06 |
| Description | POTENTIOMETER; Resistance: 250000 ohm; Rated Power Dissipation (P): .5 W; Maximum Operating Temperature: 125 Cel; Tolerance: 10 %; Height (Package): 4.83 mm; |
| Datasheet | T20XH254D06 Datasheet |
| In Stock | 1,470 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Construction: | Sealed |
| Packing Method: | Tube |
| Tolerance: | 10 % |
| Sub-Category: | Variable Resistors |
| Width (Package): | 9.53 mm |
| Size Code: | 3838 |
| Minimum Operating Temperature: | -55 Cel |
| Length (Lead): | 5.97 mm |
| Diameter (Lead): | .51 mm |
| Resistance: | 250000 ohm |
| Series: | T20 |
| Temperature Coef (ppm/Cel): | 100 |
| Package Style (Meter): | PCB Mount |
| Length (Package): | 9.53 mm |
| Technology: | CERMET |
| Rated Power Dissipation (P): | .5 W |
| Operating Voltage: | 300 V |
| Maximum Operating Temperature: | 125 Cel |
| Resistor Type: | POTENTIOMETER |
| Height (Package): | 4.83 mm |
| Angle Of Rotation: | 280 deg |









