Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Vishay Intertechnology |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | TSAL6200 |
| Description | INFRARED LED; Terminal Finish: Matte Tin (Sn); Nominal Output Power: 35 W; Maximum Forward Current: .1 A; Size: 5 mm; No. of Functions: 1; |
| Datasheet | TSAL6200 Datasheet |
| In Stock | 14,786 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Shape: | ROUND |
| Configuration: | SINGLE |
| Size: | 5 mm |
| Packing Method: | BULK |
| Terminal Finish: | Matte Tin (Sn) |
| JESD-609 Code: | e3 |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| No. of Functions: | 1 |
| Optoelectronic Type: | INFRARED LED |
| Nominal Output Power: | 35 W |
| Maximum Forward Current: | .1 A |
| Peak Wavelength (nm): | 940 |
| Additional Features: | HIGH RELIABILITY |
| Maximum Operating Temperature: | 85 Cel |









