Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Vishay Intertechnology |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | VLMT3100-GS08 |
| Description | SINGLE COLOR LED; Mounting Feature: SURFACE MOUNT; No. of Terminals: 2; Nominal Luminous Intensity (mcd): 1.1; Lens Type: NONDIFFUSED; Terminal Finish: Matte Tin (Sn); |
| Datasheet | VLMT3100-GS08 Datasheet |
| In Stock | 13,316 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Shape: | ROUND |
| Configuration: | SINGLE |
| Size: | 2.4 mm |
| Viewing Angle: | 60 deg |
| Sub-Category: | Visible LEDs |
| Maximum Forward Voltage: | 2.9 V |
| Terminal Finish: | Matte Tin (Sn) |
| No. of Terminals: | 2 |
| Color At Wavelength: | Orange-Red |
| Maximum Forward Current: | .007 A |
| Maximum Operating Temperature: | 100 Cel |
| Height: | 1.75 mm |
| Maximum Reverse Voltage: | 6 V |
| Other Names: |
VLMT3100-GS08-ND VLMT3100-GS08TR VLMT3100-GS08CT VLMT3100-GS08DKR |
| Lens Type: | NONDIFFUSED |
| Color: | RED |
| Packing Method: | TR, 7 INCH |
| JESD-609 Code: | e3 |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| Mounting Feature: | SURFACE MOUNT |
| No. of Functions: | 1 |
| Optoelectronic Type: | SINGLE COLOR LED |
| Peak Wavelength (nm): | 635 |
| Additional Features: | AEC-Q101 |
| Terminal Pitch: | 2.8 mm |
| Nominal Luminous Intensity (mcd): | 1.1 |









