Image shown is a representation only.
| Manufacturer | StarTech.com |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | PEX1S553 |
| Description | StarTech.com; Product Model: PEX1S553; Product Type: Serial Adapter; Host Interface: PCI Express; Form Factor: Plug-in Card; Environmentally Friendly: Yes; |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Data Transfer Rate: | 460.8kB/s |
| Weight (Approximate): | 1.8 oz |
| Environmental Certification: | RoHS |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Product Name: | 1 Port PCIe RS232 Serial Adapter Card |
| UART Type: | 16550 |
| Platform Supported: | PC |
| Limited Warranty: | Lifetime |
| Number of Serial Ports (External): | 1 |
| Packaged Quantity: | 1 |
| Brand Name: | StarTech.com |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Package Contents: |
|
| Additional Information: |
|
| Marketing Information: |
The PEX1S553 PCI Express Serial adapter card allows you to turn a PCI Express slot into an RS232 (DB9) serial connection. The card is constructed using a native single chip design that lets you harness the full capability offered by PCI Express (PCIe), while reducing the load applied to the CPU by as much as 48% over conventional bridge chip serial cards. The PCI Express (RS232) Serial Adapter Card is compatible with a broad range of operating systems including Windows® 2000/XP/2003/Vista™/Windows 7/Server 2008 R2 (32 and 64 bit), Linux Kernel 2.6.11 to 4.11x, as well as MAC OS X 10.4 and above. The adapter card includes an optional half-height/low profile bracket, that lets you add a serial port to virtually any computer, regardless of the case form factor. This product is a replacement for our PEX1S552 card. Backed by a StarTech.com Lifetime warranty and free lifetime technical support. |
| Length: | 4.1 " |
| Product Type: | Serial Adapter |
| Host Interface: | PCI Express |
| System Requirements: |
Operating System(s):
|
| Product Model: | PEX1S553 |
| Height: | 0.8 " |
| Width: | 4.7 " |









