Image shown is a representation only.
| Manufacturer | StarTech.com |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | PEX2S553 |
| Description | StarTech.com; Product Model: PEX2S553; Product Type: Serial Adapter; Host Interface: PCI Express x1; Form Factor: Plug-in Card; Product Color: Green; |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Data Transfer Rate: | 460.8kB/s |
| UART Type: | 16550 |
| Platform Supported: | PC, Mac, Linux |
| Number of Serial Ports (External): | 2 |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Package Contents: |
|
| Additional Information: |
OS Compatibility:
|
| System Requirements: |
Operating System(s):
|
| Product Model: | PEX2S553 |
| Height: | 0.8 " |
| Width: | 4.7 " |
| Shipping Height: | 1.26 " |
| Weight (Approximate): | 2.2 oz |
| Environmental Certification: | RoHS |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Product Color: | Green |
| Product Name: | 2 Port PCIe Serial Adapter Card with 16550 |
| Limited Warranty: | 2 Year |
| Shipping Width: | 5.71 " |
| Brand Name: | StarTech.com |
| Marketing Information: |
The PEX2S553 PCI Express serial card lets you turn a PCI Express slot into 2 RS232 (DB9) serial ports. Based on a native single chip design (no bridge chip), this 2-port serial adapter card allows you to harness the full capability offered by PCI Express (PCIe), and reducing the load applied to the CPU by as much as 48% over conventional serial cards. The RS232 Serial Adapter Card (PEX2S553) is compatible with a broad range of operating systems including Windows® and Linux Kernel 2.6.11 to 4.11.x, and MAC OS 10.4 and above. Plus, the serial card includes an optional half-height/low profile bracket that allows the card to be installed in any PCI Express slot, regardless of the size of the computer case. This product is a replacement for our PEX2S552 card. Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. |
| Length: | 4.1 " |
| Product Type: | Serial Adapter |
| Host Interface: | PCI Express x1 |
| Card Height: | Half-height/Low-profile |
| Shipping Weight (Approximate): | 0.33 lb |
| Shipping Depth: | 6.89 " |
| Country of Origin: | Taiwan |









