Image shown is a representation only.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | D950-CORE |
| Description | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER; Temperature Grade: AUTOMOTIVE; Maximum Supply Voltage: 2.75 V; Qualification: Not Qualified; Nominal Supply Voltage: 2.5 V; Technology: CMOS; |
| Datasheet | D950-CORE Datasheet |
| In Stock | 972 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Minimum Supply Voltage: | 2.25 V |
| Peripheral IC Type: | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Nominal Supply Voltage: | 2.5 V |
| Maximum Supply Voltage: | 2.75 V |
| Low Power Mode: | YES |
| Boundary Scan: | YES |
| External Data Bus Width: | 16 |
| Sub-Category: | Digital Signal Processors |
| Bit Size: | 16 |
| Barrel Shifter: | YES |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| Internal Bus Architecture: | MULTIPLE |
| Qualification: | Not Qualified |
| Package Equivalence Code: | DIE OR CHIP |
| Format: | FIXED POINT |
| Address Bus Width: | 16 |
| Technology: | CMOS |
| RAM Words: | 0 |
| Maximum Operating Temperature: | 125 Cel |
| Temperature Grade: | AUTOMOTIVE |
| Power Supplies (V): | 3.3 |









