Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | TGA8061-SCC |
| Description | WIDE BAND LOW POWER; Technology: GAAS; Construction: COMPONENT; JESD-609 Code: e4; Package Equivalence Code: DIE OR CHIP; Maximum Operating Frequency: 3500 MHz; |
| Datasheet | TGA8061-SCC Datasheet |
| In Stock | 3,684 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Construction: | COMPONENT |
| Package Equivalence Code: | DIE OR CHIP |
| Minimum Operating Frequency: | 100 MHz |
| Technology: | GAAS |
| Maximum Operating Frequency: | 3500 MHz |
| Sub-Category: | RF/Microwave Amplifiers |
| RF or Microwave Device Type: | WIDE BAND LOW POWER |
| Terminal Finish: | GOLD |
| JESD-609 Code: | e4 |
| Gain: | 14 dB |
| Power Supplies (V): | 12 |









