Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Tt Electronics Plc |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | OP950 |
| Description | PIN PHOTODIODE; Mounting Feature: RADIAL MOUNT; Peak Wavelength (nm): 935; Minimum Reverse Breakdown Voltage: 60 V; No. of Functions: 1; Size: 1.58 mm; |
| Datasheet | OP950 Datasheet |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Maximum Dark Current: | 60 nA |
| Shape: | ROUND |
| Configuration: | SINGLE |
| Size: | 1.58 mm |
| Minimum Reverse Breakdown Voltage: | 60 V |
| Minimum Operating Temperature: | -40 Cel |
| Mounting Feature: | RADIAL MOUNT |
| No. of Functions: | 1 |
| Infrared (IR) Range: | YES |
| Optoelectronic Type: | PIN PHOTODIODE |
| Nominal Light Current: | .008 mA |
| Peak Wavelength (nm): | 935 |
| Additional Features: | SIDE VIEW, RESPONDS FROM VISIBLE TO INFRARED RANGE |
| Maximum Operating Temperature: | 100 Cel |
| Semiconductor Material: | GaAlAs |









