Image shown is a representation only.
| Manufacturer | Vishay Intertechnology |
|---|---|
| Manufacturer's Part Number | TCRT1010 |
| Description | REFLECTIVE OBJECT SENSOR,TRANSISTOR OUTPUT; Mounting Feature: THROUGH HOLE MOUNT; Maximum VCEsat: .3 V; Maximum Output Current: .5 A; Maximum Operating Current: 50 mA; JESD-609 Code: e0; |
| Datasheet | TCRT1010 Datasheet |
| In Stock | 2,679 |
| NAME | DESCRIPTION |
|---|---|
| Maximum Operating Current: | 50 mA |
| Maximum Output Voltage: | 32 V |
| Maximum Output Current: | .5 A |
| Sub-Category: | Position, Linear, Photoelectric Sensors |
| Output Circuit Type: | Transistor |
| Terminal Finish: | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| JESD-609 Code: | e0 |
| Minimum Operating Temperature: | -55 Cel |
| Mounting Feature: | THROUGH HOLE MOUNT |
| Sensors or Transducers Type: | REFLECTIVE OBJECT SENSOR,TRANSISTOR OUTPUT |
| Gap Size: | .001 mm |
| Maximum Operating Temperature: | 85 Cel |
| No. of Channels: | 1 |
| Maximum VCEsat: | .3 V |









